Historia piwnicy ratuszowej

     

    Piwnica Ratuszowa
to najstarsza restauracja samym centrum Świdnickiego Rynku , można zagłębić się w jej urokach, schodząc kilka metrów po schodach  w podziemie  Ratusza. Już od wieków można  tu  było dostać coś do zjedzenia, ale również napić się złocistego piwa , z którego słynęła Świdnica od kilku wieków. 
   Piwnica  Ratuszowa
to jednak coś więcej niż tylko Restauracja — to spotkanie z historią i to na
dodatek z jej najsmaczniejszą częścią. Nie tylko aranżacja wnętrza przypomina o silnym związku ze staropolskim zwyczajem, ale przede wszystkim proponowana kuchnia z  dziczyzną  w roli głównej,  zachwyci  nawet najbardziej wybredne podniebienia.  Wino regionalne serwowane
do obiadu  podnosi prestiż tego miejsca. Każdy kto odwiedzi Ratuszową, przekona się, że powstała   ona  z zamiłowania do tradycji i jedzenia.


 
*Świdnicki Ratusz w średniowieczu mieścił w swych podziemiach piwiarnię, która od serwowanego tu gatunku piwa, nosiła miano Piwnicy Ratuszowej.
Piwnica Ratuszowa była dobrze znana nie tylko każdemu mieszkańcowi Świdnicy , ale również większości Ślązaków i licznym gościom z kraju i zagranicy. W jednej z sal było wypisane zdanie "Kto nie był w Piwnicy Ratuszowej, ten nie był w Świdnicy ". W prowadzonej przez stulecia księdze odnotowano wizyty królów, książąt, wybitnych wojskowych, poetów, malarzy i naukowców. 
Od najdawniejszych czasów użytkownicy Piwnicy zajmowali w niej ściśle określone miejsca - zgodnie z ich pozycją społeczną - co podkreślają tradycyjne nazwy poszczególnych izb. 
Przed II wojną mieściła się tu" Rathaus Keller" istniała do 1945 roku.

 

Polacy nazywali ją m.in. "Imzurowa Piwnica", obecnie zwie się" Piwnica Ratuszowa" 

 

 

W średniowieczu obce piwa można było sprzedawać tylko na rachunek Rady Miejskiej w Ratuszowych Piwnicach. W 1332 roku w piwniczych rachunkach po raz pierwszy wymienione było Piwo Świdnickie. To właśnie ono było najpopularniejszym napojem w XV wieku w tej części Europy. Większe miasta, jak Wrocław, utrzymywały w Świdnicy swoich stałych kupców a w ich „Piwnicach Świdnickich” oprócz wyszynku piwa znajdowały się rówież punkty składowania piwa przeznaczonego do dystrybucji.

Anna Łaniewska-Radaj

Osoba do kontaktu:
Anna Łaniewska-Radaj
tel. 694-438-887